Célok
A projekt célja a kisalföldi meszes homokpuszta katonai használatú területeinek természetvédelmi célú helyreállítása és megőrzése. Ennek érdekében az alábbi akciók teljesítését tűztük ki célul a projekt megvalósítási időszakára.
Előkészítési fázis
A monitoring tervek előkészítése és a technikai kivitelezés tervezése.
Természetmegőrzési akciók
C.1. Akció: Invazív növények (pl. Robinia pseudoacacia, Solidago gigantea, Alianthus altissima, Asclepias syriaca) eltávolítása a legjobb elérhető módszerrel
Régen, a természetes eredetű tüzek és a legeltetés hozzájárulnak a homoki puszta fajainak megújulásához. A katonai gyakorlatok alatt keletkezett tüzek is hasonló célt szolgáltak. Amikor azonban 1989-ben a katonai aktivitás is megszűnt a területen, legeltetés pedig nem volt, az összegyűlő szerves anyag miatt nőtt a talaj tápanyagtartalma, amely hozzájárult az invazív fajok elterjedéséhez és a homokpusztai fajok degradálódásához. Ezért a szerves anyag eltávolítása szükségessé vált, és ennek a projektnek a keretében égetéssel történik (maximum 1-2 hektáron mozaikosan, összesen 50 ha területen), természetesen a szükséges engedélyek beszerzése után, a téli szezonban, betartva az összes ide vonatkozó Európai Uniós irányelvet (pl. Directive 2008/50/EC Irányelv a környezeti levegő minőségéről és a Tisztább levegőt Európának).
Felelős kivitelező: Budapesti Erdőgazdaság Zrt.
Ennek az akciónak több célja is van, többek között a mesterséges felszíni alakzatok eltávolítsa (pl. lövészárok), a természetes táj rekonstrukciója, a füves puszta rehabilitációja, valamint tereprendezés.
Felelős kivitelező: Budapesti Erdőgazdaság Zrt.
Kommunikációs akciók
Az Európai Unió által támogatott projektek megvalósítása során kiemelt jelentőséggel bír a projekt tevékenységeinek, eredményeinek kommunikációja. Fontos, hogy a projekt által érintett, illetve a projektben érdekelt társadalmi csoportok folyamatosan tájékoztatva legyenek a projekt megvalósulásáról, annak előrehaladásáról. A tervezett kommunikációs akciókkal ezt kívánjuk megvalósítani.
D.1. Akció: Online kommunikáció
A projekt honlapja mellett a közösségi média felületein is szeretnénk bemutatni a projektet. Továbbá félévente hírleveleket szerkesztünk és küldünk szét az érdeklődőknek. Hírlevelünkre az admin@kisalfoldilife.hu e-mail címen lehet feliratkozni.
Az online kommunikációs akciók lebonyolításáért az Aquaprofit Zrt. felelős.
D.2. Akció: Média-megjelenések
Nagy hangsúlyt fektetünk a lakosság médián keresztüli tájékoztatására is. A projekt keretében 3 sajtótájékoztató kerül megszervezésre a megvalósítás időszakában, melyek keretében helyszíni bejárásokat is tartunk a projekt tevékenységeinek minél alaposabb megismertetése érdekében.
A médiával való kapcsolattartásért felelős szervezet az Aquaprofit Zrt.
D.3. Akció: Közvélemény-kutatás
A projekt indításakor és lezárásakor készülő 150 kérdőíven és 12 mélyinterjún alapuló közvélemény-kutatás célja lemérni, hogy a médiaakciók és a folyamatos lakossági tájékoztatás eredményeképpen hogyan változik a lakosság véleménye a katonaság és a természetvédelem kapcsolatáról.
Az akció megvalósítását az Aquaprofit Zrt. koordinálja.
D.4. Akció: Tájékoztató és oktatóanyagok
Oktatási és információs anyagokat készítünk a konzorciumi partnerekkel közösen, melyek célja a projekt területén fellelhető természeti értékek megismerése. Az anyagokban szó lesz a LIFE programról, az élőhelyek helyreállításáról és megőrzéséről. Külön információs füzet készül a honvédségi alkalmazottaknak, a területen gyakran feltűnő cross motorosoknak, illetve az itt élő lakosságnak is.
A multimédiás oktatóanyag, mely a projekt honlapjáról is letölthető lesz, a projekt környezetvédelmi és természetvédelmi hatásait mutatja be.
A tájékoztató és oktatóanyagok elkészülését az Aquaprofit Zrt. koordinálja.
D.5. Akció: Lakossági fórumok
Bár a projekt elsődleges célja a katonai használatú területek természetvédelmi célú helyreállítása és megőrzése, a teljes siker csak a nagyközönség bevonásával érhető el. Tekintettel arra, hogy a természetvédelmi területek a honvédségi használatú területeken túl nyúlnak, az ott található természeti értékek, védett fajok megóvása érdekében kulcsfontosságú a helyi szervezetek, illetve a lakosság bevonása már a projekt kezdetétől fogva. Ennek érdekében 3 lakossági fórum kerül megrendezésre, amelyekre a lakosság mellett a helyi vállalkozásokat, szervezeteket és egyesületeket is (pl. a Reflex Környezetvédelmi Egyesület) meghívjuk.
A lakossági fórumok szervezéséért az Aquaprofit Zrt. felelős.
D.6. Akció: Honvédségi alkalmazottak oktatása
A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság alkalmazottai szemináriumok keretében oktatják a honvédségi alkalmazottakat, amelyeken a katonák megismerkedhetnek a védett természeti értékekkel, és választ kaphatnak arra, hogyan lehet összehangolni a katonai tevékenységet a természetvédelemmel.
D.7. Akció: Nemzetközi konferencia és szeminárium
A projekt szakmai és tudományos eredményeinek terjesztése is fontos feladat. Egy nemzetközi konferencia és egy szeminárium is megrendezésre kerül, ahol a környezetvédelem, a természetvédelem és a honvédelem területén tevékenykedő szakemberek, illetve más hasonló témájú LIFE+ projektben résztvevők tapasztalatcseréjére kerül sor.
A szervezésért az Aquaprofit Zrt. felelős.
D.9. Akció: Információs és hirdetőtáblák elhelyezése, tájékoztató intézkedések
Figyelmeztető táblák és útjelzők kerülnek kihelyezésre a területen és a projektterület gyakran használt bejáratainál. A táblák figyelmeztetnek az engedély nélküli átjárásra, a katonai tevékenységek veszélyeire, valamint információkat közölnek a projektről és a terület használójáról.
D.10. Akció: Layman's report elkészítése
A szereplők bemutatását, háttér-információkat és a projekttevékenység hatásait mutatja be közérthető módon a Layman’s report.
A kidolgozásáért az Aquaprofit Zrt. felelős.
D.11. Akció: Projekt utáni kommunikációs terv elkészítése
Az akció keretében kidolgozásra kerül a projekt lezárását követő időszak kommunikációs terve a projekt környezetvédelmi és gazdasági eredményeiről, az akciók hosszú távú hasznáról, és a végrehajtás során alkalmazott legjobb gyakorlatokról.
A terv kidolgozásáért az Aquaprofit Zrt. felelős.
Projektmenedzsment feladatok
E.1. Akció: Az irányító csoport (Steering group) találkozóinak megszervezése
E.2. Akció: Projektmenedzsment és adminisztráció
E.3. Akció: Monitoring
E.5. Akció: Projekt audit
E.6. Akció: A projekt lezárása utáni természetmegőrzés tervezése