Kisalföldi Homokpuszta projekt
A projekt célja a kisalföldi meszes homokpuszta katonai használatú területeinek természetvédelmi célú helyreállítása és megőrzése. Az elmúlt években a természetvédelmi kutatásoknak köszönhetően részletes felmérések történtek. Mind a kutatások, mind az elkészült tervek egyértelművé tették, hogy a kisalföldi meszes homokpuszta élővilágának megőrzéséhez sürgős intézkedések szükségesek. Az intézkedések egy része végrehajtható a területen folyó gazdálkodás keretei között (pl. tájidegen fafajú erdők cseréje), de számos probléma csak egy átfogó természetvédelmi célú rekonstrukció keretében oldható meg. Ennek megoldására a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége természetvédelmi pályázatot nyújtott be a LIFE+ programra.
Ezen belül a pályázat célja a győrszentiváni területen található és az 92/43/EGK Élőhelyvédelmi Irányelvben kiemelt jelentőségűként listázott meszes homokpuszta élőhelyek és fajok rehabilitációja és megőrzése. A projekt megtervezésére és kivitelezésére a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége, a Fertő-Hanság Nemzeti Parki Igazgatósága, a HM Budapesti Erdőgazdasági Zrt. és az Aquaprofit Zrt. társulásával létrejött konzorcium jelentkezett.
A Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség arra törekszik, hogy a kiképzés, a gyakorlatok és egyéb, a honvédelemmel összefüggő feladatok végrehajtása során a környezet védelmére is figyelmet fordítson.
A környezetvédelmi problémák kezelésére több, mint másfél évtizede fokozott figyelmet fordít a honvédelmi tárca vezetése annak érdekében, hogy megteremtse azt a feltételrendszert, amellyel, a katonai tevékenységgel összefüggő környezetvédelem terén a lehető legjobb színvonal érhető el. A NATO/EU-tagságunk óta a Magyar Honvédségnek szigorú környezetvédelmi szabályoknak is meg kell felelnie.
A Nemzeti Környezetvédelmi Program második tervezési időszakára vonatkozó tematikus alprogramok közül kiemelt figyelmet érdemel a biológiai és táji sokféleség megőrzése.
Ez nem más, mint a Magyar Honvédség lő- és gyakorlóterein lévő természeti értékek megőrzésével kapcsolatos feladatrendszer megvalósítása.
A biológiai sokféleség megőrzése, a hazai tájak védelme érdekében kiemelt feladat, a természeti rendszerek körültekintőbb, a terhelhetőséget meg nem haladó használata.
A köztudatban élő elképzelésekkel ellentétben – a hazai természetvédelem által elismerten – az elmúlt néhány évben bebizonyosodott, hogy a katonák által évtizedek óta használt gyakorlótereken olyan természeti értékek vannak, melyek sok esetben felülmúlják a civil szféra által kezelt hasonló területeken lévő élővilágot, melyhez a lő- és gyakorlóterek zártsága, a zonalitást figyelembevevő használati rend is hozzájárult.
Ezt a tényt dokumentáltan alátámasztják a NATURA 2000 Európai Unió Ökológiai Hálózat magyarországi uniós védelemre érdemes területeinek kijelölése során végzett azon felmérések is, amelyek a természeti értékeket vették számba a fontosabb lő- és gyakorlótereken. A Magyar Honvédség magáénak érzi annak a kulcskérdésnek a megválaszolását, miként lehet a jelen nemzedéknek szükségleteit úgy kielégíteni, hogy a jövő generációt ne fosszuk meg a természettel való harmonikus együttélés lehetőségétől, és ne érje visszafordíthatatlan károsodás mindannyiunk környezeti-természeti örökségét.
A projekt természetvédelmi célkitűzései:
- A területen élő védett fajok ökológiai igényeinek biztosítása.
- Nemzetközi, vagy országos természetvédelmi szempontból jelentős fajok védelmének kidolgozása.
- A természetes élővilágot veszélyeztető, nem őshonos özön-fajok visszaszorítása.
- Természetközeli erdőgazdálkodás előtérbe helyezése
- A meglévő természetközeli erdőállományok fenntartása.
- Ültevények átalakítása természetszerű erdővé vagy gyeppé
- Csereerdősítésre alkalmas területek kijelölése.
- Az erdők biológiai sokféleségének fenntartása, a tájidegen fafajok visszaszorítása.
- A természetes domborzat helyreállítása (homokbuckák, buckaközi mélyedések kialakítása).
- A illegális hulladéklerakók felszámolása, a további lerakás megelőzése.
- Használaton kívüli katonai objektumok felszámolása (épületek, betontömbök stb.).