Konzorciumi tagok
|
Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatal |
A HM Védelemgazdasági Hivatal feladatait a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségében, a HM védelemgazdasági helyettes államtitkár irányítása alatt végzi. Alaptevékenysége többek között a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása, felügyelete alá tartozó szervezetek, valamint a Magyar Honvédség elhelyezési körülményeivel és az általuk használt ingatlanok üzemeltetésével, alakításával, fejlesztésével, környezetvédelmi, szakigazgatási és egyes lakhatási feladataival kapcsolatos feladatok végzése; továbbá minőségbiztosítási tevékenység, védelmi képességek fenntartása és fejlesztése, nemzetközi katasztrófavédelmi segítségnyújtás, ár- és belvízvédelemmel összefüggő tevékenységek, műszaki tudományi alkalmazott kutatás és kísérleti fejlesztés, nemzetközi oktatási együttműködés, fegyverzetellenőrzés, haderő kiképzése és felkészítése.
A HM Védelemgazdasági Hivatal Infrastrukturális Igazgatóság Ingatlanfejlesztési és Környezetvédelmi Osztálya az infrastrukturális igazgató közvetlen szolgálati alárendeltségében, annak irányításával látja el a tárcaszintű környezet- és természetvédelmi feladatokat. A feladatcsoportokon belül kiemelt szerepet kap a jogszabályalkotás, a Honvédelmi Minisztérium és Magyar Honvédség környezetvédelmi ügyeinek teljeskörű, operatív kezelése, valamint az EU által finanszírozott projektek megvalósítása. A Hivatal további környezetvédelmi feladatai:
- A HM vagyonkezelésű ingatlan állomány jó környezeti állapotban történő megőrzése, környezetvédelmi szempontú felkészítése, hatósági követelmények teljesítése, a környezetszennyezéssel terhelt HM vagyonkezelésű területek kármentesítése
- Környezet- és természetvédelmi követelmények érvényesítése a katonai tevékenységek végrehajtása során. NATO környezetvédelmi irányelvek nemzeti elfogadásával, bevezetésével kapcsolatos feladatok végzése, EU tagállamként felmerülő szakterületi feladatok előkészítése, ellátása
- A Nemzeti Környezetvédelmi Program, valamint az Országos Környezeti Kármentesítési Program tárcaszintű feladatainak szakterületi irányítása és végrehajtása, valamint EU költségvetési források igénylése és ehhez kapcsolódó projektvégrehajtás
A területen meglévő tapasztalatokról:
- A Hivatalnak két másik LIFE pályázata fut katonai használatban lévő területeken.
- A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködésben készítette el a Gönyüi homokvidék természetvédelmi kezelési tervet és az ezt megalapozó természetvédelmi alapkutatásokat.
- Környezetvédelmi feladatokkal megbízott tisztek képzése, szakmai irányítása is a feladatkörébe tartozik.
További információk: http://honvedelmibeszerzes.kormany.hu/
![]() |
Budapesti Erdőgazdaság Zrt. |
Az elmúlt évtizedekben az erdőkkel szemben a társadalmi elvárások jelentősen megváltoztak. Ma az erdőgazdálkodás a hangsúlyt már kevésbé helyezi a faanyagtermelésre, sokkal fontosabb az erdő szerepe a közérdekének szolgálatában.
Az állami erdőgazdálkodás esetében ezek a feladatok még fokozottabban érvényesülnek. Az Állam, mint tulajdonos, elsősorban a közérdekű feladatok teljesítését várja el az erdőgazdálkodótól, amelyeket a rendelkezésre álló lehetőségek által meghatározott kereteken belül maradéktalanul teljesítenie kell a rendelkezésre álló eszközök segítségével. Ezek a feladatok két nagy csoportra oszthatók: a védelem és a közjólét csoportjára.
A közjóléti feladatok közé tartozik az erdő üdülési igénybevételére történő felkészítése, az erdei idegenforgalom (a viszonylag kényelmes, veszélytelen, olcsó és a károsítások lehetőségét kiküszöbölő erdei turizmus) feltételeinek megteremtése és folyamatos fenntartása, de közjóléti feladatnak tekinthető a vidéki munkahelyteremtés (és -megtartás) is, mivel az erdőgazdálkodás közvetve ma Magyarországon több tízezer család megélhetését segíti elő.
A védelmi célok és feladatok között a legjelentősebbek a környezet védelme (a talaj, a vízbázisok, a levegő, a települések, stb. védelme), a természet védelme (védett fajok, ritka élőhelyek, értékes képződmények fenntartása, a biológiai sokféleség megőrzése), de a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt. esetében a honvédelmi érdekek elősegítése és a honvédelmi célok megvalósítása is az elsőbbségi elvek között szerepel.
További információk: www.bp-erdo.hu
![]() |
Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság |
A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság feladatait elsősorban a környezetvédelmi, természetvédelmi, vízügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 347/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet határozza meg, de ezen kívül számos más jogszabály (pl. a természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 3/2008. (II. 5.) KvVM rendelet is határoz meg további feladatokat.
Az igazgatóságon főbb tevékenységei:
- Természetvédelmi kezelés, természetmegőrzés
Az Igazgatóság által végzett természetvédelmi munka legfontosabb elemei az ismert természeti értékek megőrzésére irányuló tevékenységek. Tényleges, kifejezetten természetvédelmi célú beavatkozások elsősorban a Magyar Állam tulajdonában lévő és az Igazgatóság vagyonkezelésében lévő területeken történnek, de számos esetben más állami vagyonkezelőkkel (pl. vízügyi igazgatóság, erdőgazdaságok) vagy magánszemélyekkel, önkormányzatokkal működik együtt a természeti értékek hosszú távú fennmaradásának biztosítása érdekében.
- Természetvédelmi kutatások
Természetvédelmi kutatásokra elsősorban a természetvédelmi kezelések megalapozásához, a természetvédelmi kezelési tervek adatigényének kielégítéséhez, az egyes fajok és élőhelyek védetté nyilvánításának megalapozásához, a természetvédelmi munka hatékonyságának méréséhez, illetve a hazai és nemzetközi adatszolgáltatási kötelezettségek kielégítéséhez van szükség. A természetvédelmi kutatások egy része monitoring jellegű adatgyűjtés, másik csoportja egyedi felméréseket, vagy valamilyen speciális probléma megoldására irányuló vizsgálatokat takar.
- Természetvédelmi nyilvántartások vezetése
A nagy mennyiségű és szerteágazó adattömeget a Természetvédelmi Információs Rendszer adatbázisaiban tárolják.
- Őrzés és védelem
A védett természeti értékek őrzését a Természetvédelmi Őrszolgálat biztosítja, amely hatósági feladatokat (szabálysértési ügyek) is ellát.
- Véleményezés
Az Igazgatóság alapfeladatai keretében véleményezi a kiemelt térségekre vonatkozó, regionális, megyei és a kistérségi területfejlesztési koncepciókat és programot, a kiemelt térségek és a megyei területrendezési tervet, a helyi építési szabályzatot, valamint a településrendezési terveket.
- Szakértői tevékenység
Az Igazgatóság 2005 óta természetvédelmi szakértőként működik közre a természetvédelmi hatósági eljárások során, amennyiben a természetvédelmi hatóságként működő környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségek, illetve települési jegyzők megkeresik.
- Környezeti nevelés
A környezeti nevelés keretében elsősorban a gyerekeknek szerveznek programokat (erdei iskola, erdei óvoda, nyári táborok stb.), ahol játékos programok, kirándulások keretében megismerkedhetnek a térség természeti értékeivel, a természeti folyamatokkal, vagy éppen kézműves foglalkozásokon vehetnek részt.
A gyerekprogramok mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az idősebb gyerekeknek és a felnőtteknek szóló programok. Az Igazgatóság több oktatási intézménytől fogad hallgatókat nyári vagy akár féléves, egyéves gyakorlatra. Az elmúlt években megindult akkreditált tanártovábbképzés keretében pedig a pedagógusok szerezhetnek újabb ismereteket.
- Ökoturisztika
A természetvédelmi kezelési tevékenység fontos része a természeti értékek bemutatása a nagyközönségnek. Az Igazgatóság tanösvényeket és bemutatóhelyeket, látogatóközpontokat tart fenn, ahol a látogatók megismerkedhetnek az adott térség természeti értékeivel és a természetvédelem napi munkájával. A bemutatóhelyek mellett számtalan kiadvány, térkép segíti az ide látogató természetszerető látogatókat, akik természetesen túravezetést is kérhetnek.
- Tanácsadás
Az Igazgatóság napi munkájában egyre jelentősebb szerepet tölt be a különböző szervezeteknek és személyeknek nyújtott tanácsadás, mely meglehetősen széleskörű.
- Nemzetközi kapcsolatok
A természet határok nélküli, így a természetvédelmi tevékenység sem áll meg az országhatárnál. Az Igazgatóság szoros kapcsolatokat ápol a szomszédos országokban, Ausztriában és Szlovákiában található állami és civil természetvédelmi szervezetekkel. Az állami szervezetekkel általában együttműködési szerződések keretében folytat közös munkát, elsősorban a természetvédelmi kutatások és kezelések terén. Az együttműködésre jó lehetőséget teremtenek a határon átnyúló pályázati lehetőségek, amelyeket eddig jól sikerült kihasználni.
További információk: http://www.ferto-hansag.hu/
![]() |
Aquaprofit Műszaki, Tanácsadási és Befektetési Zrt. |
A Nádasi Tamás és Udud Péter által 1994-ben alapított Aquaprofit Hungary Kft. folyamatos fejlődésének köszönhetően 2007-től már zártkörűen működő részvénytársaságként üzemel. Napjainkra több mint 300 projektben vett részt, amelyek értéke 120 millió euró, s ennek köszönhetően több mint 1500 új munkahelyet teremtett.
A középvállalkozás 5 regionális irodával rendelkezik Magyarországon, 2 leányvállalattal Romániában és Horvátországban, valamint 2 külképviselettel Brüsszelben és a dél-amerikai Limában. A társaság térségi és turisztikai fejlesztésekkel, a környezetvédelem területén főként ivóvíz-, ásványvíz- és termálvízbázisokhoz kapcsolódó tervezéssel, kivitelezéssel, geotermikus energia hasznosítással foglalkozik.
A vállalat az alábbi területeken kiemelt szakmai tapasztalatokkal rendelkezik:
- vízgazdálkodás, vízbázis- és árvízvédelem
- megújuló energiaforrások
- fenntartható fejlődés
- környezetvédelem
- területfejlesztés és egészségturisztikai fejlesztések
- projektmenedzsment, pályázati tanácsadás
Az Aquaprofit Zrt. fő tevékenységei közé tartozik a környezetvédelmi és természetvédelmi projektek menedzselése és végrehajtása, a térségi és turisztikai fejlesztések előkészítése, valamint az ezekhez kapcsolódó pályázati tanácsadás. A társaság több környezetvédelmi projektet is menedzsel egy időben. Menedzsmentstruktúrája illeszkedik a legkülönfélébb projekttevékenységekhez, elősegítve a megrendelővel történő könnyebb együttműködést. Komplex szolgáltatást nyújt a projekt elképzelésétől a termékfejlesztésen, az üzleti, az építészeti terveken, az engedélyek megszerzésén, a pályázat elkészítésén keresztül a projektkiajánlásig, a befektetők bevonásáig, a kivitelezésig, az üzemeltetést is nyomon követve.
Az Aquaprofit munkatársai értékes tapasztalatokkal rendelkeznek a nemzetközi együttműködésen alapuló projektek tervezése, menedzsmentje és támogatása terén is: a pályázatokat tekintve például az INTERREG, Phare CBC, ALTENER és FP6. programok kidolgozásában.
A Kisalföldi homokpuszta projekt keretében az Aquaprofit Zrt. a kommunikációs feladatokat látja el.
További információk: www.aquaprofit.com