Szent György napján újra kihajtjuk az állatokat
2015. 04. 13.
A néphagyomány az igazi tavasz kezdetét mindig is Szent György napjától, április 24-től számította. Ekkor tereljük ki újra a Kisalföldi Homokpuszta LIFE+ projekt magyar szürke szarvasmarha gulyáját is a meszes homoki gyep területekre.
Az állattenyésztéssel foglalkozó népek körében, az időjárástól és a legelők állapotától függően ez idő tájt hajtották ki a jószágokat a téli szálláshelyekről, ekkor történt a pásztorok, béresek felfogadása. Számos hiedelem és népszokás kapcsolódik ezen ünnephez: mágikus, rontáselhárító szerepet tulajdonítottak annak a vesszőnek, mellyel az állatokat a legelőkre hajtották, de gyakori volt, hogy a marhákat láncon, tojáson hajtották keresztül, s azt tartották, hogy a jószágok olyan erősek lesznek, mint a lánc és olyan gömbölyűek, mint a tojás.
A Kisalföldi Homokpuszta LIFE+ projekt magyar szürke szarvasmarha gulyája nagy valószínűséggel nem lesz láncon és tojásokon áthajtva, de Szent György napján a meszes homoki gyep területeit birtokba veszik majd a jószágok. És ezzel kezdetét veszi a 2015. évi vegetációs időszak gyeplegeltetése.
A magyar szürke szarvasmarhák legeltetése 2014 júliusában kezdődött meg a projektterületen, az alacsony természetességű homokpuszta gyepek természetességi állapotának javítása céljából. Ennek rövid idő alatt megmutatkozott pozitív hatása, így tértünk át a jó és közepes természetességű homokpuszta gyepek legeltetésére is.
A Kisalföldi Homokpuszta LIFE+ projektterületen a Budapesti Erdőgazdaság által bevezetett és Fertő-Hanság Nemzeti Park felügyelete mellett megvalósuló legeltetés a Nemzeti Együttműködés egyik sikertörténete, mivel olyan dolgot valósítottunk meg, amire évtizedek óta nem volt példa a térségben és már rövid idő alatt is látványos eredményeket tapasztaltunk, amelyeket 2015-ben is várunk.
2014-ben elért eredményeinkről itt írtunk.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges