Természet és honvédelem
A Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség arra törekszik, hogy a kiképzés, a gyakorlatok és egyéb, a honvédelemmel összefüggő feladatok végrehajtása során a környezet védelmére is figyelmet fordítson. A hon védelme nem jelentheti a környezet rombolását.
Alapvető törekvésünk, hogy a katonai feladatainkat ökológiai lábnyom hagyása nélkül végezzük, csapataink mind nemzeti, mind nemzetközi alkalmazása során.
A környezetvédelmi problémák kezelésére 1994-től fokozott figyelmet fordít a tárca vezetése annak érdekében, hogy megteremtse azt a feltételrendszert, amellyel a katonai tevékenységgel összefüggő környezetvédelem terén a lehető legjobb színvonal érhető el.
A katonai képességek kialakítása, elsajátíttatása, a haderő alkalmazására történő felkészülés és a katonai feladatok végrehajtása során szerepet kap a környezettudatos gondolkodás és cselekvés, összhangban a hazai és nemzetközi (NATO, EU) környezetvédelmi követelményrendszerrel.
A köztudatban élő elképzelésekkel ellentétben – a hazai természetvédelem által elismerten – az elmúlt néhány évben bebizonyosodott, hogy a katonák által évtizedek óta használt gyakorlótereken olyan természeti értékek vannak, melyek sok esetben felülmúlják a civil szféra által kezelt hasonló területeken lévő élővilágot. Ezt a tényt dokumentáltan alátámasztják a NATURA 2000 Európai Unió Ökológiai Hálózat magyarországi uniós védelemre érdemes területeinek kijelölése során végzett azon felmérések, amelyek a természeti értékeket vették számba a fontosabb lő- és gyakorlótereken.
Hazánk NATURA 2000 területeinek jelentős része katonai használatú, amely azt mutatja, hogy az eddigi katonai használat mellett számos, - esetenként máshol alig vagy egyáltalán fel nem lelhető –, érték maradt fenn. Ezt elősegítette a zártság és a gyakorló és lőterek zonalitását figyelembe vevő használati rend.
A Magyar Honvédség környezethasználatban résztvevő személyi állománya katonai feladatvégrehajtást megelőzően környezet és - természetvédelmi oktatásban is részesül, annak érdekében, hogy a minimalizáljuk a katonai tevékenység okozta ökológiai lábnyom mértékét.
Hosszú évek gyakorlata alapján beigazolódott, hogy a kiképzési- természetvédelmi előírások/elvárások összeegyeztethetőek lő-gyakorlótereink katonai használata során, az érdekegyeztetés kulcsa a NATURA 2000 természetvédelmi kezelési-fenntartási tervek a HM tárca részéről történő elkészítése. Mindez, a HM vagyonkezelésű területeken, a természetvédelmi és a katonai használat optimális összekapcsolásának megteremtésével, egy kompromisszumon alapuló, védelmi-természetvédelmi konszenzus, párbeszéd alapja.
A kialakult összhang egyik hangsúlyos példája a gönyüi lőtér, valamint erről a területről a Honvédelmi Minisztérium által elkészített természetvédelmi kezelési fenntartási terv. A terv célja a területen jelenlévő fokozottan védett és védett növény-és állatfajok védelme, jelenlegi állapotban történő megőrzése, esetleges javítása, összhangban a kiképzési célkitűzésekkel.
Ezen terv rögzíti a HM tárca feladatait a terület természeti értékeinek hosszútávú megőrzése érdekében, mely alapján döntöttünk úgy, hogy EU források igénybevétele szükséges a feladatok megvalósításához, így a konzorciális partnerekkel közösen pályáztunk a közvetlen brüsszeli finanszírozású LIFE+ Közösségi Programra, és egyik nyertes projektünk a “Kisalföldi homokpuszta” Life + projekt.
Gyovai - Balogh Rita
HM Védelemgazdasági Hivatal