Természetmegőrzés
C.1. Akció: Invazív növények (pl. Robinia pseudoacacia, Solidago gigantea, Alianthus altissima, Asclepias syriaca) eltávolítása a legjobb elérhető módszerrel
A Budapesti Erdőgazdaság Zrt. szakemberei 2013-ban 110 hektárról távolították el az akácot (Robinia), az eltávolításhoz mechanikai (vágás) és kémiai (törzs injektálással) módszereket használtak. 0,5 hektáron kezelték a bálványfa (Ailanthus) állományt törzs injektálással és a kéreg kenésével. Az aranyvesszőt (Solidago) 45 hektáron kaszálták és vágták, a selyemkórót (Asclepias) pedig a projekt teljes területén, azaz 248 hektáron, permetezték.
2014
Ebben az évben az invazív növények írtása sokkal bonyolultabb volt mint 2013-ban, az időjárási viszonyok miatt. Sok esetben a kenőanyagot az eső elmosta.
Selyemkóró (Asclepias) a rererencia időszakban kétszer lett kezelve.
Akácot (Robinia) a teljes területen írtották. A 2014-es év második felében pedig az új hajtásokat kémiai anyaggal kezelték, vagy vágták.
Bálványfát (Ailanthus) kenéssel írtották.
Aranyvesszőt (Solidago) kaszálással írtották és ezután összegyűjtötték.
Az eltávolítási munkálatok folyamatosan zajlottak.
2015
A Budapesti Erdőgazdaság Zrt. munkatársai a Fertő Hanság Nemzeti Park Igazgatóság által jelzett területeken az előírásoknak megfelelően utókezeléseket végzett.
C.2. Akció: Az összegyűlt holt szerves anyag eltávolítása a homokpusztáról
2013
A keletkezett tüzek során felhalmozódott szerves anyag eltávolítása, a szükséges engedélyek beszerzését követően, égetéssel 2013-ban megtörtént, az első fázisban 17 hektárnyi területen.
Az égetés feltétele, hogy a kijelölt terület hideg legyen és száraz, hó mentes. 2013 elején nem volt 2 ilyen hét, amikor a munka elvégezhető lett volna. A 2012-2013-ashoz hasonló telek nagyon ritkák Magyarországon, remélhetőleg a következő évek téli időjárása kedvez majd a tevékenység elvégzésének.
2014
Az égetést 2013-2014 telén összesen 49 hektáron sikerült megvalósítani. Ennek eredményeit a Fertő Hanság Nemzeti Park Igazgatósága a monitoring tevékenysége folyamán vizsgálta. Ugyanakkor annak érdekében, hogy a szerves anyagok eltávolítása égetéshez alkalmatlan időben is megvalósulhasson, a Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Budapest Erdőgazdaság alternatív megoldás talált a szervesanyag eltávolításához, amely egyúttal természetközelibb megoldás is egyben, mert nem károsítja a területen talált meglepően sok védett állatfajt.
Mintegy 100 ha területen történik legeltetés. Az eredményességet jól példázza, hogy az Fertő-Hanság Nemzeti Park és természetvédelmi hatóság támogatását fejezte ki a legtermészetközelibb gyepfenntartó tevékenység folytatása és területének bővítésével kapcsolatban. Így jövő évtől a Life+ pályázat területéből újabb 55 ha területet vonnak be legeltetés alá, az illetékes hatósági engedélyekben foglaltaknak megfelelően.
A Budapesti Erdőgazdaság által bevezetett, a Kisalföldi Homokpuszta LIFE+ projekt keretein belül megvalósuló, legeltetés a kormányzati célkitűzések megvalósításában komoly stratégiai helyet foglal el, mivel a térségben lévő családi gazdaság támogatása is megoldottá vált. A területen kipróbált legeltetés a Nemzeti Együttműködés egyik sikertörténete, mivel olyan dolgot valósítottunk meg, amire évtizedek óta nem volt példa a térségben és már ez alatt a rövid idő alatt is látványos eredmények tapasztalhatóak.
A legeltetés tervezése során folyamatos egyeztetés folyt a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakembereivel. Az élőhely helyreállítás kivitelezési munkálatait a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság felügyelete mellett valósította meg.
2015
A kezdeti jó eredményeken felbuzdulva a legeltetést kiterjesztettük 155 hektárra. Továbbra is folyamatos a legeltetés.
C.4. Akció: A természetes táj rekonstrukciója és a homokpuszta rehabilitációja
Az elkészült műszaki tervekkel összhangban a kivitelezés során a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. és a kivitelező cég szakemberei a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve közösen jelölték ki a közlekedési nyomvonalat, illetve a természetvédelmi szempontból értékes, jó állapotú és kis kiterjedésű élőhelyek, tömeges védett növény előfordulások helyszíneit. Ezek védelme a kivitelezési munkák során fokozott figyelmet igényelt.
A nagy méretű természetes felszíni formák rendezése 2013. szeptember 3-án kezdődött és szeptember 13-án fejeződött be. A katonai objektumok elbontása szeptember 24-én fejeződött be, ezt követően kezdődtek a szükséges rehabilitációs tevékenységek. A felszín rendezés 11,5 hektáron történt meg, a rekonstrukciót követő rehabilitációs munkákat (magágy készítése, fűmagkeverék szállítása, ültetés) a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. 15,6 hektáron végezte el. A füvesítéshez a projekt területen gyűjtött magokat használták, kiegészítve a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság tanácsai alapján vásárolt fűmaggal.
A projekt terület tereprendezési tevékenysége 2013. december 1-jén befejeződött.
C.5. akció: A felhagyott katonai épületek bontásából származó törmelékek és az illegális szemét eltávolítása
A katonai épületek és beton felületek elbontása a pályázatban meghatározott határidő előtt megtörtént. 2013. augusztus-november között 3.900 m3 törmelék gyűlt össze a területen. A betontörmeléket felaprították, így 2.778 m3-nyit újrahasznosíthattak belőle. De ezen kívül még 1.810 m3 betont használtak fel a terület szervíz útjainak javításához. Az aprított törmeléket az újrahasznosítás előtt laboritóriumban vizsgálták.
A területről 236 m3 betontörmeléket szállítottak el.
A területről az illegálisan lerakott hulladék (elektronikus hulladék, gumik, műanyagok, azbeszt, stb.) eltávolítása is megtörtént, összesen 75 m3 szemetet szállítottak el.
Miután a legnagyobb lerakatot megtisztították a hulladéktól a gödröt átalakították egy kétéltűek (Amphibia) és hüllők (Reptilia) szaporodásának kedvező vizes élőhellyé.
A tevékenység 2013. december 15-én befejeződött.